המדריך השלם ליהלומים

יהלומים הם חבריה הטובים ביותר של האישה והם גם מינרל הנחשב לבעל כוחות מרפא, לגביש אור המושך אנרגיות חיוביות ומסמל אהבה ונאמנות. ליהלום שנוצר מפחמן טהור בתנאי טמפרטורה ולחץ גבוהים, בלב ליבו של כדור הארץ, מבנה מולקולרי מיוחד והוא הגביש הקשה ביותר המצוי בטבע.
כבר לפני אלפי שנים שימשו יהלומים כתכשיטים וכאבני מרפא. בימי קדם הייתה הודו מקור עולמי לסחר ביהלומים גולמיים. במאה ה-15 החלו ללטש יהלומים באירופה. במאה ה-19 החלה כריית היהלומים בדרום אפריקה. בימינו הם נכרים בעיקר באוסטרליה, אפריקה, קנדה, רוסיה ודרום אמריקה. מתוך עשרות טונות של יהלומים גולמיים רק כ-20%  משמשים בתעשיית אבני החן.
בשנות ה-'30 של המאה שעברה הוקמה בורסת היהלומים הראשונה באנטוורפן בירת בלגיה. כיום מתנהל המסחר ביהלומים בידי יהלומנים (יהלומן הוא מי שמתמחה במסחר של יהלומים גולמיים או מלוטשים) דרך כ-30 בורסות יהלומים עצמאיות ברחבי העולם, שמרכזן באנטוורפן. לא רבים יודעים כי עד למאה שעברה היו אבני חן אחרות, כגון ספיר ואודם, פופולריות יותר. בשנות ה-40' של אותה מאה חקקו היהלומים את מקומם בנצח, בעקבות קמפיין מבריק שמטרתו הייתה להגביר את הצורך הפסיכולוגי ביהלומים כמצרך יוקרתי, רומנטי וחיוני. מאז ועד היום הם מצרך היוקרה המועדף למתנות.
קצת על יהלומים מלוטשים:
יהלום לאחר חיתוך שוקל פחות מ-50% ממשקלו המקורי. יהלומים מלוטשים שאינם עגולים מכונים Fancy.יהלום איכותי ויקר הוא יהלום לבן שחיתוכו מאפשר להבחין בהשתברות האור המיוחדת שלו.את ארבעת הסטנדרטים החשובים לקביעת איכות יהלום נהוג לכנות C4 (חיתוך, בהירות, צבע ומשקל).
חיתוך (CUT)
החלק החשוב בעיבוד היהלום הוא החיתוך הראשוני, המסיר כמחצית מהאבן המקורית. צורת החיתוך הקלאסית של יהלומים היא עיגול ולאחריה מרובע. כיום קיימות צורות חיתוך מרהיבות חדשות המאפשרות בין השאר חיתוך יהלומים צבעוניים, שהם נדירים ויקרים מאוד.
טכניקת החיתוך של היהלום קובעת את  ההחזרה הזוויתית של האור ואת הברק של היהלום. חיתוך יהלומים מחייב חישובי סימטריה ופרופורציות מדויקים מאוד. כאשר החיתוך מבוצע ביהלומים בצורת לבבות או חיצים יש חשיבות רבה לפרופורציות בין הזויות הרבות, לסימטריה ולאופן חיתוך הפינות. מתחייבת מלאכה מקצועית במיוחד, המשפיעה על  הערכת שוויו של היהלום המלוטש.
הפרופורציות חשובות לקביעת ערך היהלום אך אינן מחליפות את ארבעת הפרמטרים C.את דרגות החיתוך של היהלומים ואת אופן ההשתקפות וחזרת האור אפשר לבדוק במכונות מיוחדות. חיתוך אידיאלי, Ideal cut מתאפשר בכ-3% מכלל היהלומים בלבד. חיתוך ברמה טובה מוגדר good cut . יהלומן מומחה יתעלם מיהלומים באיכויות חיתוך נמוכות מכך (Fair cut, Poor cut).
בהירות (CLARITY)
בהירות יהלום (ניקיון מפגמים) נאמדת על פי פגמיו הנגרמים ממינרלים זרים או מסדקים זעירים המוערכים על פי גודלם, מיקומם ופרמטרים נוספים. יהלומים יכולים להיראות מושלמים למתבונן, אך בהגדלה של 0.10 אפשר להבחין בפגמים קטנים.
טבלת הבהירות של היהלומים כוללת דרגות בהירות החל מ-F (Flawless – ללא פגם) עד ל- I-3 ('כולל פגמים'). כיום קיימים כלים מיקרוסקופיים מתקדמים לבדיקת יהלומים. עם זה יהלומנים משתמשים עדיין בזכוכית מגדלת לבדיקת פגמים כגון חריצים קטנים ביהלום.בהירות חשובה ביהלומים יקרים יותר. אפשר להסתיר פגמים ביהלומים באמצעות תכשיט, אך כמובן שליהלומים אלה ערך מסחרי נמוך יותר.
משקל היהלום (CARAT)
מחירי יהלומים נאמדים לפי קראט (משקל). משקל קראט כללי , TCW, כולל את כל היהלומים בתכשיט מסוים, לדוגמה, כאשר רוכשים זוג עגילי יהלומים, TCW מציין את המשקל הכולל שלהם, ולא את משקלו של כל יהלום בנפרד.קראט שהוא שווה ערך ל-200 מיליגרם מחושב לפי נקודות. נקודה היא אחד חלקי מאה של קראט: 0.01 קראט שווה 2 מיליגרם.יהלומים במשקל שונה ובצורות שונות הם בעלי גדלים שונים. להשוואה, גודל יהלומים במשקל חצי קראט: יהלום עגול – 5.1 מ"מ. יהלום מרובע (פרינסס), 4.4 מ"מ.מסיבות שונות, משקל שלם נחשב לבחירה לא מוצלחת ומחירי יהלומים במשקל שהוא פחות ממשקל עגול (0.98 קראט) נמוכים באופן משמעותי מיהלומים שמשקלם עגול (1 קראט).
צבע (COLOR)
לצבעי יהלום משמעות רבה בעיקר ביהלומים גדולים יותר. ככל שהיהלום לבן יותר כך ערכו גבוה יותר. יהלומים לבנים (שקופים) הם הנדירים יותר ולכן גם יקרים יותר מיהלומים המוגדרים כפחות לבנים. הטבלה המוכרת ביותר בתחום יהלומנות להגדרת צבע יהלום פותחה על ידי המכון הגמולוגי GIA בשנות ה-60' של המאה שעברה. הטבלה מגדירה צבעי יהלומים החל מ-F (יהלומים שקופים) ועד Z (יהלומים צהובים).אמנם יהלומים צהובים הם הדרגה הנמוכה ביותר, אבל, קיימים יהלומים נדירים וצהובים, אלה אבני יהלום צבעוניות שעברו חיתוך מיוחד.
יהלומים צבעוניים
נוצרו כאשר אטומים זרים התרכבו עם אטומי הפחמן בשלב יצירת היהלום. יהלומים צבעוניים מלוטשים הנקראים 'fancy color diamonds' יקרים מאוד. הם כוללים יהלומים בצבעי צהוב, כחול, ורוד ואדום (נדיר). עוצמת הצבע שלהם נאמדת על פי דרגות Fancy. יצירת יהלומים מלוטשים וצבעוניים בצורות מיוחדות כגון טיפה או לב מתאפשרת בשל שיטות חיתוך מיוחדות השונות מהתהליך המשמש לליטוש יהלומים לבנים. עלויות יהלומים צבעוניים מוערכות באופן מיוחד.
צורות של יהלום
הצורה הקלאסית של יהלום מלוטש היא עיגול. צורות חיתוך מודרניות יותר מאפשרות יהלומים מרובעים (Princess), אובליים ((Oval וכיום אפשר למצוא יהלומים יקרים בצורת לב או אגס (Pear) וצורות חיתוך חדישות כגון Cushion, Radiant, Asscher. לצורת היהלום אופי ייחודי, ליהלום עגול ((Round אופי מסורתי יותר, יהלום מוארך (Marquise) יכול להעיד על טעם ייחודי.
ברק היהלום
הברק והנצנוץ האופייניים נוצרים כתוצאה מההשתקפות השבירה והפיזור של האור שחלקו פוגע במשטח היהלום ומוחזר מיידית, וחלקו עובר דרך היהלום ויוצר את ניצוצות האור, משתבר דרכו, חוזר לפני השטח ומתפזר.
בענף היהלומנות קיימות שלוש דרגות להערכת השתקפות האור ביהלומים:
brilliance- זוהר – דרגת האור הלבן שמשתקף מהמשטח החיצוני והפנימי של היהלום.
fire – אש – מתייחס לספקטרום הצבעים שנוצרים כתוצאה מפיזור האור הלבן.
scintillation –  ניצוץ – הבזקי האור הקטנים שנראים בעת תזוזה.
על מנת שהיהלום ייחשב איכותי צריך להתקיים איזון בין שלושת  הפרמטרים. לחיתוך השפעה רבה על ברק היהלום. במבט מלמעלה אפשר להבחין שיהלום חתוך היטב הוא שקוף ומשקף את האור. חיתוך נחות חושף אבן כהה במרכזה המשקפת צללים. על ברק היהלום משפיעה גם הבהירות, הפגמים מונעים השתקפות ובולמים את האור. ליטוש איכותי של פני השטח של היהלום מסיר את הפגמים החיצוניים ומאפשר את הברק הסופי.
שיבוץ יהלומים
קיימות טכניקות מגוונות לשיבוץ יהלומים. שיבוץ נועד להחזיק את היהלום בתכשיט. זוהי מלאכה עדינה ומדויקת שיכולה להבליט או להמעיט בערך האבן. השיבוץ הוא פרמטר חשוב בהערכת שוויו של התכשיט.
כמה סוגי שיבוץ:
שיבוץ כתר (פרונג) – שיבוץ פשוט בצורת שיניים, המייצב את היהלום בטבעת ומאפשר לאור לחדור לתוך הטבעת.
שיבוץ בזל – טכניקה עתיקה שבה היהלום משוקע ברצועת מתכת האוחזת בשוליו.
שיבוץ פבה – שיבוץ יהלומים זעירים. עבודה מיומנת המבוצעת בעזרת מיקרוסקופ.
שיבוץ ביד – קידוח והנחת היהלום בתוך המתכת היקרה.
אישור ממעבדות גמולוגיות הערכת איכות יהלום מבוצעת לפני שיבוצו בתכשיט.
מומלץ מאוד לא לבצע בדיקות חובבניות ביהלומים לצורך קביעת איכותם. קיימות שיטות מדעיות לבדיקה גמולוגית, המבוצעות במעבדות גמולוגיות, כגון טכניקות בדיקה אופטיות, בדיקות קרינה ובדיקות מיקרוסקופיות. לכל מעבדה גמולוגית בדיקות ספציפיות, והתוצאות עשויות להיות שונות במקצת. מכונים גמולוגיים גדולים הם GIA, המכון המקובל ביותר על יהלומנים ותכשיטנים, AGS, EGL, HRD, IGI.
ברכישת יהלום חשוב לוודא שמצורפת תעודה גמולוגית. התעודה היא אישור שהיהלום נבדק במעבדה גמולוגית ואכן מציג דרגת האיכות שבה נמכר. תעודה ממעבדה מוכרת יכולה להעלות את עלות רכישת היהלום, אך היא מהווה אישור בינלאומי לערכו.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.